חיפאי ולא במקרה. על יזמים ויזמות

שלום. אני רמי סגל. איש הייטק. אני רוצה להזמין אתכם למסע מרתק אל ההייטק החיפאי שבו אני מארח את טובי היזמים בעיר. חיפאים שבחרו לקבוע את מקום מושבם הרחק מלב ליבה של אומת הסטארט אפ התל אביבית ולהקים את המיזמים שלהם כאן, בין הכרמל הירוק לחוף הים של חיפה. זה הסיפור שלהם. חיפאים ולא במקרה.

נויהרדטהוף היה יישוב קטן של גרמנים טמפלרים בארץ ישראל. המיקום של היישוב היה דרומית לחיפה, סמוך לשפת הים, מול הכפר הערבי טירה לימים טירת הכרמל. היישוב הגרמני נקרא על שם הכפר הרדהוף בגרמניה שממנו באו חלק מהמתיישבים.

בראשית תנועת ההתיישבות הטמפלרית 1868, רכשה התנועה 3,000 דונם במקום, והמתיישבים גידלו בו חיטה, קטניות ואבטיחים. הם נהגו בתחילה לעבד את האדמה בשעות היום, ובערב לחזור לבתיהם במושבה הגרמנית בחיפה תוך הפקדת שומרים ערבים על המקום. האדמה הייתה מטיב ירוד, ובגלל הקרבה לים התקשו למצוא שם מים מתוקים. מסיבות אלו המקום לא התפתח ולא הגיע למעמד של מושבה עצמאית.

האדמות שהיו שייכות לנויהרדטהוף עברו לניהולו של האפוטרופוס של רכוש האויב – ממשלת ארץ ישראל (פלשתינה – א"י) וממנו לאפוטרופוס הכללי.

בסוף 1965 ביקשו אלרון, עיריית חיפה ומשרד המסחר והתעשייה ממינהל מקרקעי ישראל שטח של 100 דונם לקריה למפעלי אלקטרוניקה. המינהל הקצה לשם כך את האדמות שהיו שייכות בעבר לנויהרדטהוף.

בניית הפארק החלה בסוף שנת 1968 והמפעלים של קבוצת אלרון החלו לאכלס אותו בשנת 1972. ב1984 כבר עבדו בפארק 4,000 עובדים. מת״ם (מרכז תעשיות מדע) הוא מראשוני הפארקים לטכנולוגיה עילית בישראל, ואחד הגדולים שבהם. הוא משמש כביתן של חברות רבות, ישראליות ורב-לאומיות, ובהן אלביט מערכות, פיליפס, צים, אינטל, קוואלקום ומיקרוסופט.

אנחנו מדלגים כמה עשורים קדימה אל תקופת האינטרנט, הדיגיטל וה mobile. בארץ מתפתחת תעשייה ענפה של יזמות שמקבלת מימון מקרנות הון סיכון ומשקיעים פרטיים – אנג׳לים. חברות טכנולוגיה נמכרות, רוכשות, נרכשות והארץ רועשת וגועשת. הייטק מכל עבר. חוץ מ…ניחשתם נכון, בחיפה.

מאז 2010 קמו מספר רב של חברות הזנק, סטארטאפים בתחום ההיי טק ברחבי העולם ובישראל, שעסקו בעיקר במיזמים הקשורים באינטרנט, תוכנה, מדיה, cyber security, fintech, בינה מלאכותית ועוד. נכון להיום, שלושת הערים בהן מתרכז המספר הגדול ביותר של חברות היי טק הן תל אביב, רעננה והרצליה.

אז מה קרה לנו? איך זה שחיפה לא השכילה לשמר את מעמדה כמובילה טכנולוגית ברמה הארצית? אני מזמין אתכם להצטרף למסע אל ההייטק החיפאי שבו אני מארח את טובי היזמים בעיר. חיפאים שבחרו לקבוע את מקום מושבם הרחק מלב ליבה של אומת הסטארט אפ התל אביבית ולהקים את המיזמים שלהם כאן. בין כרמל לים. זה הסיפור שלהם. חיפאים ולא במקרה.