בפרק ה 13 היה לי הכבוד לארח את ד״ר יואב מדן, מדען, בוגר טכניון, יזם טכנולוגי חברתי ומנטור בתוכנית Technion for Life. 

בעברו שימש כארכיטקט מערכות דור העתיד של חברת InSightec המובילה בעולם בטיפולים לא פולשניים באמצעות גלי אולטרסאונד. ממקימי העמותה חיפה 3D העוסקת בפיתוח והדפסת ידיים (פרוטזות) מותאמות אישית בתלת מימד. מייסד קהילת הבריאות הדיגיטלית בחיפה Haifa Health Talks שהפכה לאבן יסוד לאומית בנושא הרפואה הדיגיטלית.

בשנים האחרונות יואב מוביל תוכניות יזמות לגיל השלישי בתיכונים. יזם משותף בחברת Amplio Speech המציעה טיפול דיגיטלי בהפרעות תקשורת כגון גמגום, היגוי ושפה. כיום משתתף בפרויקט 8400, מועדון העילית של התעשייה הרפואית המבקש להפוך את תעשיית הבריאות למנוע צמיחה לאומי.

מערכות אוטונומיות רפואיות היו קיימות לפני שאוטונומי היה מושג שגור באופנה. כשמסתכלים על המערכת של InSightec היא בעצם מופעלת על ידי רופא יחיד. המערכת עצמה נמצאת בתוך MRI הרופא יושב מבחוץ מול מסך עם עכבר מתכנן את הטיפול ולוחץ קליק בכל פעם שהוא רוצה להחדיר אנרגיה לתוך הגוף. אבל בעצם המחשב היה יכול לעשות את אותה לחיצת עכבר והסיבה היחידה שהרופא עושה את זה הן מסיבות של אחריות רפואית כי אי אפשר לעשות דלגציה של האחריות למחשב/ על כן, אמרתי שלא ירחק היום שבו מחשב יוכל לבצע את פעולת הרופא באופן אוטונומי.

לפני 6 שנים הקמנו עמותה בשם חיפה תלת מימד שעוסקת בעבודה עם מדפסות תלת-מימד. ויום אחד הגיע אלינו רופא בגמלאות ששאל אותנו למה בעצם אתם לא מדפיסים ידיים. יש תנועה עולמית בתחום שנקראת Enable. לקחנו עיצובים קיימים ושיפרנו אותם מבחינת מכניקה, עיצוב, פונקציונליות. היום יש לנו גם גרסה רובוטית ואחד מהפרויקטים שלנו הוא איך להפעיל את המנועים בעזרת אותות מהמוח. ברפואה מדפסות התלת מימד כבר משמשות להדפסת איברים להשתלה.

בן שפיצר הפצוע הקשה ביותר ממבצע עופרת יצוקה הוא קטוע יד אחת ואת היד השניה הוא לא יכול היה לפתוח. אחד סיפורים המרתקים שיואב סיפר בפודקאסט הוא כיצד הוא הצליח להמציא עבור בן פיתרון ששינה את חייו מקצה לקצה.

ב after-podcast ד״ר מדן סיפר לנו גם על תוכנית 8400 שהקים מריוס נכט. זוהי תוכנית של 8 מחזורים שבכל מחזור 50 אנשים מהאקדמיה, מהתעשייה, מקרנות הון סיכון, מארגוני הבריאות ומרשות החדשנות ומטרתה להצמיח את שדרת המנהיגות העסקית הבאה של ישראל בנושא Life Sciences. תחלואה היא עול. על כן יואב בחר להתמקד בפרויקט שישגשג אם שוק הבריאים יגדל, אנטיתזה מוחלטת למודלים העסקיים של חברות התרופות. במהלך התוכנית תבע יואב את המושגים: Wellcare ו Welltech.

משפט המחץ של הפודקאסט מבחינתי היתה האמירה הבאה: הרפואה במערב הם כאלה שמחנכים אותך שאם תתקלקל מישהו יתקן אותך. צריך להתחיל בחינוך כדי שילדים ידעו לנהל את הבריאות שלהם. אז תשמרו על עצמכם כמו על רכב אספנות.

הרצאתו של ד״ר יואב מדן ב TEDMED

רפואת העתיד בראי הטכנולוגיה